YETER ARTIK


HABİB BABAR

Habib BABAR
 
Her sabah gazetelerin 3'üncü sayfalarında 'Kocası,sevgilisi' tarafından darp edilen veya öldürülen kadın haberlerini okumaktan ilallah ettik...Daha İki gün önce Mersin'de Özgecan Aslan cinayeti tüm Türkiye'de nefretle kınanırken kadına yönelik şiddet haberleri de halen gelmeye devam ediyor. Onikişubat ilçesinde bir kişinin cami avlusunda kız arkadaşını darp etmesi güvenlik kameraları tarafından kaydediLdi...Yeter artık 'Kadına Kalkan eller kırılsın'...
 
Sevgili okurlarım özellikle son iki yılda  ülkemizde kadına uygulanan şiddet haberleri fazlaca duyuldu ve fazla canımızı sıktı. Bakanlar bunun için birkaç görüşme ve yasa tasarısı hazırlasa da halen yeterli bir uygulamanın olmadığı haberlere yansıyan ve şiddet gördüğü için ölen kadınlardan belli oluyor. Peki, bir insan neden kendinden zayıf olan birine şiddet uygular ki. Hem de bu kişi onun eşi veya kız arkadaşıysa. Bunun günümüzde galiba en büyük nedeni eğitim seviyesinin düşük olması geliyor. Tüm bunlara küçük yaşta evlendiren kadınların ve ekonomik olarak özgürlükleri ellerinde bulunmayan yani çalışmayan bayanlarda eklenince kaçınılmaz bir son geliyorum diyor.
 
Bu yüzen şiddet gören her kadın kesinlikle polise başvurmalı ve bu gördüğü zulmü kabullenmemeli. Çünkü o sustukça çektiği eziyet biraz daha büyüyecek, biraz daha kötüye gidecektir durum. Bunun önüne geçmek de kadının bilinçlenmesinde yatıyor. Bu yüzden programlar yapılmalı, televizyonda sahip oldukları haklardan bahsedilmeli ve hakları yasalar çerçevesinde daima daha net kurallar eşliğinde korunmalı. Ve dayak yani şiddet uygulayan bireye ağır cezalar verilmeli. İşte o zaman şiddetin önüne geçmeye ve daha laik ve demokratik bir toplum yapısı oluşturmaya başlanabilir.
 
Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre çalışan bayanları çok ama çok daha az şiddet gördüğü ortaya çıktı. Bu yüzden kadınların daha çok istihdam edilmesi ve okuyan kadın oranın arttırılması gerekiyor. Bu yüzden herkes kız çocuklarını okutmalı ve kalkınması için elinden gelen desteği sağlamalıdır. Bu sayede pek çok şey hemen değişmese bile yavaş yavaş değişmeye başlayacaktır. Bu yönde yapılan haydi kızlar okula kampanyası da bu yönde atılan adımların galiba en büyüğü ve en etkili diyebiliriz. Bu basit bir destekle bile binlerce kız çocuğu okula başladı. Gördüğünüz gibi küçücük bir kıvılcımın bile neye dönüşebileceğini görüyorsunuz.Daha temiz bir toplum için, bizi doğuran ve büyüten o kadınlar için. Peygamber efendimizin ‘’ cennet anaların ayaklarının altındadır ‘’ sözü ile kıymet biçemediği o kadınlar için gelin kadına şiddete HAYIR diyelim.
 

15 Şubat 2015 Pazar 21:09:32
2451 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Unlulerin doktoru...