MUTLULUK...


HABİB BABAR

Habib BABAR
 
Merhaba sevgili okurlarım, albüm çalışmalarım ve TV'deki işlerimin yoğunluğu nedeniyle uzun süredir köşe yazılarıma biraz ara vermiştim... Bu hafta sizlere mutlulukla ilgili bir yazı yazmaya karar verdim... 
 
Mutlu olmak, insan olma duygusu taşıyan herkesin bir sorumluluğudur. Yıllar yılı insan çabalarının vazgeçilmez hedefi de bu olmuştur. İnsan mutlu olmak için kendi kendine yeterli midir diye sorarsanız,  tek başına ihtiyaçlarını karşılayamaz, varlığını sürdüremez; bu manada başkalarına muhtaçtır.  Buna ulaşmak için de mutlu bir çevrede yaşama ihtiyacı duyar. Bunun yanında mutsuzluklarının sebepleri arasında başkalarının olumsuz davranışları da büyük rol oynar. İnsanları yaşamaktan ayrılmaya zorlayan nedenler ve güçlükler ne kadar artarsa, yaşamaya bağlılıkları da o kadar artar. Yaşama bağlandıkça da daha çok mutlu olurlar. 
 
Yenilen her güçlüğün ve üstesinden gelinen her sorunun bitiminde duyulan haz en büyük mutluluktur. Mutlu olabilmek için iyi yaşamak gerekir.  İyi yaşayış bir düşünceye göre dinsel, öteki düşünceye göre bireysel, bir başka düşünceye göre de toplumsal bir yaşayıştır.Peki, mutluluk nedir?  Dünya üzerinde ne kadar insan yaşadıysa ve halen yaşıyorsa ve yaşayacaksa o kadar mutluluk tanımı olacaktır. Her insanın kişiliği farklı, beklentileri farklı, umutları farklı, zevkleri farklı, kültürü farklı velhasıl her şeyi ile diğer insanlardan farklı. Demek ki mutluluk göreceli bir kavramdır ve kişiden kişiye değişir. Zengin mi olmak,  güzel bir yemek mi yemek;   dans mı etmek? Bu mudur  mutluluk dediğiniz? Her taraf mutluluk kaynıyor. Deniz ortasında bir kayık ta balık tutmak mı? 
 
Sevdiğin bir insana seni seviyorum demek mi? Ya da küçük bir çocuğun gülümsemesi mi? Kimine göre üstün bir başarı, kimine göre hayallerin ötesine ulaşmak, kimine göre çok para. Görülüyor ki sevgili dostlar herkes kendisine bir mutluluk resmi çizmiş onun peşinde koşturup duruyor,  yakalıyor mutlu oluyor. Sonra birden bir kuş gibi uçup gidiyor mutluluk… Nereye? Tabi ki başka limanlara… Sonra başka bir hedef belirliyor kişi. Başlıyor onun peşinde koşturmaya. Sonunda kavuşacağı mutluluğu bekleye bekleye.
 
 

06 Aralık 2014 Cumartesi 20:19:49
3158 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Unlulerin doktoru...