BU PARA SİZİN OLMALI!


MİR MURAT DEMİR

Olmalı, yaşadığımız hayatta yaptığımız iyiliklerin de kötülüklerin de mutlak bir tarzı, üslubu, doğruyla eşleşmiş bir gidişatı olmalı. Duruş, tarz, üslup, davranış şekilleri, insanın yaşadığı hayatta ki kimliği değil mi? Bitecek olan ömründen geriye bırakacağı anılma, hatırlanma, yâd edilme gerekçeleri değil mi? Bu dünyayı terk etmiş bir insanı yedikleri, içtikleri, giyindikleri ile hatırlamamız, anmamız mümkün mü? Beynimize kaydettiklerimiz, dimağımızda yer alanlar ve beynimize kaydetme öncesi yüreğimizden geçip beyne ulaşıp hafızamıza kazınanlar var ki, hep vicdani, yüreklice, insani.

..

Sinema tarihinin en ünlü komedyeni Charlie Chaplin anlatıyor:

Küçük bir çocukken babamla bir sirk şovunu izlemeye gittik. Bilet sırasında uzun bir kuyruk vardı ve önümüzde anne-baba ve 6 çocuktan oluşan bir aile vardı.

Fakirlik hallerinden belliydi, elbiseleri eski ama temizdi. Çocuklar sirkten bahsederken çok mutlu görünüyordu.

Onların sırası gelince, babaları gişeye geçti ve bilet fiyatını sordu. Gişe çalışanı ona bilet fiyatını söyleyince adam kekelemeye başladı ve dönüp karısının kulağına bir şeyler fısıldadı.

Mahcubiyet yüzünden kolayca okunuyordu.

Birden babam cebinden 20 Dolar çıkardı ve yere attı. Sonra da eğilip yerden aldı ve adamın omzuna dokunarak şöyle dedi;

“Paranız düştü beyefendi..”

Adam babama baktı ve gözleri dolarak; “Teşekkür ederim efendim.” dedi.

Onlar içeri girdikten sonra babam beni elimden çekti ve kuyruktan çıktı. Çünkü babamın adama verdiği 20 Dolardan başka parası yoktu.

O günden beri babamla gurur duyuyorum.

O iki dakika benim hayatımda izlediğim en güzel şovdu.

..

Şov yapmak da rol yapmak da yaşadığımız hayatta ne çok gerekli olabiliyor. Yaşarken gerçeklerle yüz yüze, realist, dobra dobra bir hayat sürmek ki elbette en iyisi, en muazzamı, şov yapmamız, rol yapmamız anları bilip ayırt edebilmek kaydıyla. Şov yapanları ve rol yapanları görüp izlediğimiz hayatta gerekçelerini, etkenlerini irdeleyebildiğimiz kadar hayatlarımız, güzellik ve muazzamlığı da tam bu gizeminde saklıdır hayatlarımızın.

Mir Murat Demir

 


12 Ocak 2021 Salı 18:38:28
764 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Goz kamastirdi...