2021 YILINA MERHABA UMUTLA


MİR MURAT DEMİR

Umutla diyerek başlamak, merhaba deyip umutla yaşamak, karşılamak yeni yılımızı, 2021 yılını en güzeli sanırım. 2020 yılı, içinde bulunduğumuz, son günlerini yaşadığımız yılımız güzel geçmedi. Her yıl, her gün kendi içinde acıyı da hüznü de barındırır, sevinci, neşeyi, coşkuyu da, 2020 yılı sanki çok daha farklı, endişeyi neredeyse tüm yıl yaşandığımız bir zaman süreci gibi. Uzmanı olmasam da ruh bilimciler diyorlar ki insanı en çok yıpratan duygu haliymiş “endişe”.

Neler neler yaşadık yaşıyoruz da iyi kötü, güzel çirkin, acı tatlı, insanca ya da insanlık dışı, edepli edepsiz, merhametli acımasızca, hepsi insanlık için, insanca, kabulümüz. Belirgin olmayan, anı da yarını da belirginleşmeyen, endişeli halleri ne çok yaşadık, yaşıyoruz 2020 yılında. Evet, 2020 yılını bitirmek için son günlerdeyiz, doğaldır ki takvim, süreç neyi neleri değiştirir, değiştirebilir bilmesek de 2021 yılına merhaba derken umutluyuz.

2020 Yılına, yaşadığımız bu yıla girmeden yine “Haber Caddesi” için yazdığım yazıma “2020 Yılı Hoş Olsun” diye başlık atmışım. Başlığımda ki temennim ve umudum yaşadığımız günlerle, yıl ile hiç eşleşmedi, hoş olmadı. Karamsar düşünme hali insani olsa da kötümserlik yok. Her şey biter, acı, hüzün, dert, tasa da biter, iyi, güzel, şen, şakrak, neşeli olan da. İnsan olarak çok güçlü yetken kâhin yanlarımız da vardır, tamamıyla aciz kaldıklarımız, zaman, yaşanacaklar, makro seviye de yaşayacaklarımız. Yaşayacaklarımızın belirgin oluşunu format, fıtrat, kader, ne olarak tanımlarsanız tanımlayın, zira gerçekleri örtme ya da değiştirme şansımız yok. 2020 yılı öğretti bize, sağlık illa ki sağlık olsun, yaşadığımız günler endişeden uzak olsun. En dış halkadan, dünyayı tüm yaşayan insanları ve canlıları içine alan halkadan başlayarak öğrendik, ölmesin, kimseler ölmesin. Yaşayanlar olarak ölümü bilir ve inanırız, her insan için de her canlı için de ölüm mutlak son, ölüm olsun da böyle bir belirsizlik, endişeli bekleyişle olmasın, öğrendik.

..

2020 Yılın da neler yaşadık, göze batan acılı hüzünlü ya da başarı sevinç içeriğinde yaşadıklarımız, tarih sıralaması olsa da son yaşadığımız aylar belirgin değil, bildiklerimiz dışında.

 

*10 Ocak - COVID-19 hastalığı ile mücadele için Türkiye Sağlık Bakanlığı bünyesinde Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu.

*24 Ocak - Elazığ açıklarında Richter Ölçeğine göre 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi, 41 kişi öldü.

*4-5 Şubat - Van çığ faciası: Van'da gerçekleşen 2 çığ faciasında toplam 41 kişi hayatını kaybetmiştir.

*5 Şubat - Pegasus Hava Yolları'nın 2193 sefer sayılı uçuşu: İzmir-İstanbul seferini yapan ve Adnan Menderes Havalimanı'ndan kalkan uçak, Sabiha Gökçen Havalimanı'na indikten sonra pistten çıkmış, 177 yolcu ve 6 mürettebattan arasından üç kişi hayatını kaybederken 179 kişi yaralanmıştır. 

*27 Şubat - İdlib'te Suriye Hükûmeti tarafından Türk konvoyuna saldırı sonucu 33 asker öldü, 32 asker yaralandı.

*11 Mart - Türkiye'de COVID-19 pandemisi: Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de ilk kez Koronavirüs vakasına rastlanıldığını açıkladı.[11]

*12 Mart - COVID-19 tedbirleri kapsamında İlköğretim ve Ortaöğretim 16 Mart'tan itibaren 1 hafta süreyle tatil edildi. Üniversiteler ise 3 hafta süreyle tatil edildi.[12]

*17 Mart - Türkiye'de COVID-19'dan kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti.[13]

*21 Mart - COVID-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirildi. 

*25 Mart - COVID-19 tedbirleri kapsamına tüm eğitim kurumlarında eğitime 30 Nisan'a kadar ara verildi. 

*3 Nisan - COVID-19 tedbirleri kapsamında 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirildi. 

*10 Nisan - COVID-19 pandemisi ile mücadele kapsamında 31 ilde 2 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

*17 Nisan - COVID-19 pandemisi ile mücadele kapsamında 31 ilde 2. defa haftasonu sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

*1 Haziran - COVID-19 pandemisi ile mücadele amacıyla getirilen yasaklar kademeli olarak kaldırıldı. Normalleşme süreci başladı. 

*14 Haziran - Bingöl, Karlıova açıklarında Richter Ölçeğine göre 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 1 güvenlik korucusu şehit oldu. 

*3 Temmuz - Sakarya, Hendek'da havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. 6 işçi vefat ederken 114 işçi yaralandı.  

*6 Temmuz - Çanakkale, Gelibolu, Ilgardere mevkiinde 450 hektar orman yandı. Çanakkale Boğazı'nda ulaşım durduruldu. 

 

*23 Ağustos - Giresun ve yedi ilçesinde sel ve heyelan felaketi meydana geldi. 6 kişi öldü. 

*11 Ekim - Hatay, Belen'de başlayan orman yangınları diğer ilçelere sıçradı. 400 hektar orman yandı. 

*12 Ekim - Yüz yüze eğitim 2, 3, 4'üncu sınıflar ile 8'inci ve 12'nci sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde kademeli olarak başladı. 

*17 Ekim - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'de 85 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu açıkladı. 

*30 Ekim - Ege Denizi Depremi; Kuşadası Körfezi merkezli olarak, Seferihisar açıklarında Richter ölçeğine göre 6,6 büyüklüğünde deprem ve etkisiyle tsunami gerçekleşti. İzmir'in birçok ilçesinde binalarda hasar oluştu. 114 kişi hayatını kaybetti, 1035 kişi yaralandı

*19 Aralık - Gaziantep'te SANKO Üniversitesi Hastanesi Covid-19 yoğun bakım ünitesinde oksijen tüpü patladı. Patlamayla birlikte çıkan yangında, 11 hasta hayatını kaybetti.

*Koronavirüs kovid-19 mikrobundan kurtarılamayarak dünyamızda ölen insan sayısı 1 milyon 750 bin, Ülkemizde ölen insan sayısı 19 bin 371 tir (26 Aralık 2020 bildirimlerine göre) Berbat ve bu üzücü halin içinde olmamız ve rakamların anbean değişmesi durumunun farkındayız. Dileğimiz temennimiz odur ki 2021 yılı iyileşme ve bu mikrobu yok etme, hastalıktan kurtulma yılı olsun.

 

..

Sevgili Sayın Okurlarım; 2020 Yılında neler olup bitmiş iyisiyle kötüsüyle araştırıp sıralamaya çalıştım, yukarıda okudunuz. 2020 Yılı içinde yaşadıklarımız arasında “17 Eylül - Türkiye'nin ilk uçan arabası olarak tanıtılan Cezeri, Teknofest Gaziantep'te havalandı.” Bilgisi de var ama kendi mühendisi ustası marifetiyle otomobil üretememiş güzel ülkem ne zaman uçan araba yaptı da literatüre girdi, bilmiyorum ama aynı şekliyle burada dursun.

..

Köy sakinleri yağmur duasına çıkmışlardı. 

Bütün köy ahalisi toplandı. 

İçlerinden sadece birinde şemsiye vardı. 

Bu İNANÇ’ tır...

Babalar bebeklerini havaya hoplatır, 

çocuklar gülmekten bayılır. 

Yere düşeceklerini akıllarına bile getirmezler. 

Çünkü babaları onu tutacaktır. 

Bu GÜVEN’ dir...

Yatağımıza girerken yarın uyanıp 

yaşamaya devam edeceğimize dair teminatımız yoktur. 

Ama yine de ertesi güne dair planlar yaparız. 

Bu ÜMİT’ tir, UMUT’ tur,

UMUT Güzeldir, 2021 yılımızın tüm olumsuzluklardan arınarak, mutlu, keyifle, sağlıkla, endişesiz bir yıl olması dilek ve temennimle..

 

Mir Murat Demir

 


29 Aralık 2020 Salı 18:58:04
779 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Goz kamastirdi...