ZAYIF HALİNİZİN ÜSTESİNDEN GELİN


UZM. PEDAGOG/ PSİKOLOG HANİM DEMİRBAŞ

İster spor, ister beslenme veya bir ev projesi olsun - hedeflere ulaşmak istiyorsanız, kendinizi motive edebilmelisiniz.  Yardımcı olacak altı kullanışlı ipucu

 Kendimi nasıl motive edebilirim? 

 Üç altın kural:

 KURAL 1 - 

ÇOK İYİMSER BİR ŞEKİLDE YAKLAŞMAYIN:

 Pek çok motivasyon rehberi size mümkün olduğunca pozitif düşünmenizi tavsiye eder, o zaman istediğiniz şey ulaşılabilir hale gelir. Hayalperestler başaramlar değildir.

Yol üzerindeki engellerin ve zorlukların farkında olanların bir hedefe ulaşma şansı daha yüksektir.

 KURAL 2 

HERKES ANLAŞABİLİR: 

Pek çok insan yetenek zihniyetine derinden kapılmış ve ne yazık ki çoğu zaman olumsuz anlamda: "Ben top oyunlarına pek düşkün değilim;  Ben oldukça müziksizim;  Matematiği sevmiyorum.. Yanlış düşünüyorlar. İnsan her şeyi öğrenebilir. Bunun için daha iyi olmaya odaklanmalı ,en iyisi olmaya değil."

 KURAL 3 - 

HEDEF GÖZDEM KAÇMAMALI

Yarı yolda iki maraton koşucusu: Biri onun 21 kilometre gerisinde mutlu, diğeri ise ilerideki 21 kilometreye odaklanıyor.  Kimin bitirmesi daha olası?  İkincisi: Başardıklarımıza çok fazla odaklanırsak, çabayı azaltma eğilimindeyiz.  Kalan mesafeye göz kulak olanların hedefe ulaşma şansı daha yüksektir.

 TOKSİT KARARLAR

1.

 1 OCAK İTİBAREN ALINAN KARARLAR: 

Yeni yıl, yeni şans mı?  Çoğu, yılın başında çok fazla işi aynı anda yapıyor ve sonra hiçbir şey elde edemiyor.  İrade, tükenmiş değerli bir metadır.  Sigarayı bırakmak istiyorsanız aynı zamanda kilo vermeye çalışmamalısınız.

 2.

SİGARA İÇMEYİ DURDURMAK: 

Negatif hedeflere ulaşmak daha zordur çünkü hedefimizi her hedef haline getirdiğinde insan, tam olarak yapmak istemediği şeye odaklanır. Kendisine günde yüz kez sigarayı bırakmak istediğini söylerse, yüz kez sigarayı düşünür.  Daha doğru olanı: olumlu ikame eylemi.  "Bunun yerine, sigara içmek istediğimde, pencereye gidip derin bir temiz hava soluyarak kendimi ödüllendiriyorum."

 3.

DÜŞÜŞLER VE AYAĞA KALKMALAR:

Bir kötü deneyimin bir ömür boyu bir insanı nasıl şekillendirebileceği inanılmazdır.  

Kötü deneyimler nedeniyle motivasyonunun düşmesine izin vermeyenler her zaman daha iyi olabilirler.  Antrenman yapan herkes dans etmeyi / vurmayı öğrenebilir yani çıraklıktan ustalığa çıkabilir.

UZMAN SOSYAL PEDAGOG / PSİKOLOG

 

HANIM DEMİRBAŞ

 


26 Ekim 2020 Pazartesi 18:43:45
773 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Suan is kabul etmiyo...