NATOLIA ( ANADOLU )


NAZENDE KAYA

Anadolu; Asya kıtasının en batısında Karadeniz , Akdeniz  ve Ege denizi arasında kalan küçük Asya!!

Tek Tanrılı dinlerin doğum yeri… Peygamberlerin ocağı.. Mezopotamya!!... Anadolu, Asya ve Avrupa'nın birleşim noktasındaki stratejik konumu nedeniyle, tarih öncesi çağlardan beri  birçok medeniyetin beşiği olmuştur.

 

Yeryüzünün en eski yerleşkelerinden bazıları Cilalı Taş Devri'nde Anadolu'da kurulmuştur.  Çatalhöyük, Çayönü, Nevali Çori,Hacılar, Göbekli Tepe ve Mersin (Yumuktepe) yerleşkeleri Cilalı Taş Devri'nden kalmadır.Truva yerleşkesi de Cilalı Taş Devri'nde kurulmuş ve Demir Çağı'na doğru uzanmıştır.Sümer, Asur, Hitit, Yunan, Lidya, Kelt, Pers, Roma, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu, Moğol İmparatorluğu ve Osmanlı gibi onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır.Yüzlerce dil ve lehçeyi barındırır.

 

Anadolu sözcüğü Yunanca doğu anlamına gelen Ανατολή sözcüğünden türemiştir.  Bizans İmparatorluğu döneminde orta Anadolu'nun bir kısmı imparatorluğun merkezine doğuda olmasından kaynaklı 

doğu askeri idari birimi ya da  Anatolikon Theması Θέμα Άνατολικῶν, Thema Anatolikōn  olarak adlandırılmaktaydı.  

 

Bugünkü Anadolu halk kültürü, geleneksel yaşamı sürdüren toplulukların yüzyıllar boyunca kendi dil, kültür ve beğenileriyle oluşturup yaşattıkları kültürün ortak adıdır. Bu kültür halkın duygu, düşünce ve beğenisiyle süzülerek günümüze gelmiş, toplum, insan ve doğa gerçeğiyle şekillenmiştir.

 

Dili, dini, milliyeti ne olursa olsun Anadolu halkı bir bütündür. Bir elin beş parmağı gibi!!..

 

Bağrından kopanlara ilhamlar katan; aryaları, ezgileri, şiirleri, destanları, kitabeleri yazdıra ilim irfan yuvası Anadolu!!..

 

Sevdaların en hası bu topraklarda yaşanır Leyl-i den Kays’a!!.. Rumi’den Şems’e!!..Bire bin verir toprak.. Yediverendir..Hava başka. Su başka, toprak başkadır Anadoluda..Hele insanı bambaşkadır!!.. delidir Anadolu insanı; hemde zırdeli Anadolu halkı tarif edilemez!!.. kelimeler kısır kalır.. 

Medeniyet, coşku esin, aforizmalar, kıyımlar, yıkımlar, savaşlar,  

gelenler – gidenler; muhteşem bir mozaiktir Anadolu halkı..

 

Bölünemez, ayrılşamaz!!.. kardeş kardeşi kırıp geçirecek kadar  öfkesi yükselir bazen ama en ufak bir dış müdahalede tek yürek olur!!..   Anadalu halkı; dini, dili, mezhebi ne olursa olsun tek yürek ve tek bilek olur!!.. Medeni Avrupa halkı bunu anlayamaz sadece hayretle bakakalırlar….

 

Avrupalı siyasetçiler hayrete düşerler; daha dün bunlar birbirinin gırtlağını sıkmıyor muydu?? Bugün nasıl kenetlendi ve bölünmez bir bütün oldular??  Ve bu tarz sorularla kafalarını kaşır önlerine bakarlar

Dünyanın neresinden gelirseniz geliniz hiç fark etmez Anadolu asimile eder ve kendine çeker kendi gibi yediveren ve fantastik bir ruha sokar her insanı… Hayatının onbeş yıla yakının bu topraklarda geçiren yada ebeveynleri bu topraktan olan hiç kimse değişemez.. Damarlarındaki o hiçbir kula nasip olmayacak heyecan ve ulviyeti asla kaybedemez..

Anadolu İnsanı olmaktan gurur duyuyorum!!.. 

 

NAZENDE KAYA

Selam Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Yazar

 


01 Mayıs 2020 Cuma 18:24:36
3025 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Yaza damga vuracak...