OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU NEDİR?


AYŞE ŞAHİN

Terapisti Ayşe ŞAHİN

farahayse34@gmail.com   

Otizm spektrum bozukluğu  doğuştan gelen ve ya yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan bir yaygın gelişimsel bozukluktur. Otizmin nedeni henüz tam olarak bulunamadığı gibi bilinen ve yaygın  olan tedavi yöntemi eğitimdir. Sosyal problemleri içeren otizmin spektrum bozukluğunun belirtileri şöyledir:

Göz teması kurmama

Takıntılı ve yenileyici davranışlar

Duymuyormuş gibi davranması

Konuşmada problemler

Etrafıyla ilglenmemesi 

Parmakla işaret etmemesi

Taklit becerisinde yetersizlik

Gibi belirtiler taşımaktadır. 

Otizm spektrum bozukluğunu  duyan çevremdeki danışanlar daha çok üstün zeka ve ya mental gerilik olarak algılamaktalar. Fakat otizm bir sosyal bozukluktur.  Otizminde dereceleri vardır; Hafif dereceli, ağır dereceli ve orta dereceli olarak.

Bu çocukların görüntüsünde herhangi bir problem yoktur. Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar bazen bütün belirtileri bazense birkaçını taşıyabiliyorlar.  Bazı çocuklar 18 aylıkken belirti vermeye başlarken bazı çocuklar 3 yaşında belirti verebilir. Bu durum çocuktan çocuğa değişebiliyor. Otizm spektrum bozukluğunun tanı ve teşhisini, Çocuk nörolojisi uzmanları ve çocuk psikatristleri koymaktadır. Bu tanıyı alan  çocuk özel eğitime yönlendirilir. Özel eğitim nedir? Özel eğitim, bireyin gelişiminde uzman tarafından yapılan değerlendirme sonucu yaşıtlarından belirgin düzeyde farklılık olduğu tespit edildiğinde, bireyin özel gelişim ve öğrenme ihtiyacına yönelik hazırlanan eğitim programıdır.  

           Her otizm tanısının kendi içinde bir yelpazesi vardır. Eğitimin yoğunluğu, tanının derecesi, tedavinin sonucu kişiden kişiye değişir. Örneğin bir öğrencim haftada 5 saat özel eğitim aldığı  halde çok yavaş yol katedebilirken bir başka öğrencim haftada 2 saat ile diğer çocuğa göre aynı yaş grubu ve aynı tanı olmasına rağmen daha hızlı yol katetmişti. Bu yüzden her çocukta bireysel farklılıklar olduğunun altını çizmek isterim.  Gelişim bir bütündür, gelişimdeki bir eksiklik diğer alanlarıda bazen etkileyebilir. Otizm spektrum bozukluğu çocuklarda bazen duyusal hassasiyetleri, konuşmada gecikme gibi sorunlarda olabilimektedir. Bunun içinde bu alanın uzmanı olan Dil ve Konuşma bozuklukları terapisti ve ya duyu bütünleme için Uzman bir ergeoterapist ve ya bunu uygulayan fizyoterapistlerden de destek almak gerekebilir. Bu tanıyı alan bir çok aile önce çocuğum normal bir okula gidecek mi endişesi yaşayabilmekteler.  2. Çocuğumda otizmli olur mu acaba? Benden mi kaynaklı oldu? Hamileyken üzücü bir durum yaşadım ondan mı oldu gibi sorularla kendilerini suçlayıp yargılayabiliyorlar. Otizmin tedavi aşaması sabır isteyen bir süreçtir. Bu alanla çalışan biri olarak, ne kadar çabuk kabullenip tedavi başlanırsa o kadar fayda sağlayacağını düşünüyorum. Ailelerin uzmanla iş birliğinde kalması çok önemlidir. Gelecek kaygısı bir yere bırakılıp şuanki mevcut durum için neler yapılabilir uzmanla birlikte hareket edilmesi önemlidir.

 


11 Mart 2020 Çarşamba 16:47:02
50802 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Ozge tezcan uyardi...