ÇOCUK ÖLÜMLERİNE BAHANE YOK !


MİR MURAT DEMİR

Kazalara, trafik ya da iş kazalarına bahaneler üretebiliriz, çarpık yapılaşmaya, işsizlik ya da alınan düşük ücretler için de bahaneler olabilir. Eğitim ve öğretim sistemimiz ve uygulanma şekillerin de gerekçelerimiz de vardır, hoşa gitmeyen hallerine bahaneler de. Kötü, yanlış diye tanımladıklarımız için de süreç ve coğrafik, iklimsel bahaneler görebilir, üretebiliriz, ikna da oluruz. Çocuk ise gündemimiz konumuz, tüm tolerans ve hoşgörü limitlerimiz sıfırlar. Çocuklar için ölüm konuşmak ve doğruluk gerekleri üretmek bildiğimiz tüm değerlere aykırı. Din, inanç, millet, ırk, kabile, akım, ideoloji vs vs hiçbir pencere ya da sığınma halleri haklılık olamaz. İnsan kadar hayvan ölümlerine de karşı bir tezim vardır, doğanın nebatın yok edilmesine talan edilmesine olduğu gibi. Düşüncem ve tezlerim olsa da hepsi için konuşur, tartışabilirim, ikna dahi olabilirim. Çocuk mu, çocuk ölümleri için nasıl bir gerekçe ve haklılık tezi gösterilebilir ki, ön yargılıyım ve reddediyorum.
İnsanlar hiçbir konu da önyargılı olmamalı diye savunan ben iken çocuk ölümlerini bu çember içine almayı dahi itici ve iğrenç buluyorum. Ölüm kelimesi o kadar itici haliyle dilimize persek olmuşken çocukların özgür yaşamları, dengeli beslenmeleri, eğitim ve öğretimleri, çokca gülüp eğlenmeleri, oyunlar oynamalarını nasıl, nerede ne ara konuşup sağlayacağız ? Çocuklara karşı taciz ve tecavüz olaylarını nasıl ve ne şekilde sıfıra getireceğiz. Ne yazık ve ne kötü ki halen içimizde 6 yaşında ki kız ile evlenilebilir diyenler var. İçimizde barınan ve milyonlarca kişi diye rakamsallaştırdığımız kadın erkek eşitliğini anlamayan güruh sürüsü var.
ÇOCUKLAR ÖLÜRKEN ÇOCUK
Bir çocuk ölürken çocuk
Filistinli, israilli, rus ya da ingiliz
Bir çocuk ölürken çocuk
İslam, hristiyan ya da musevi
Varsayalım ateist, çocuklar ölürken…
Ayırdınız, ayrıştınız
Lanetlilere karıştınız
Çocuklar ölürken çocuk
Havra, kilise, cami ya da tapınak
Sen insanoğlu günahkarsın
Hiç bir ibadet temizlemez seni
Düştüğün tuzak, vahşeti bırak
Çocuklar ölürken çocuk
Bu sulh değil, savaş değil, vahşet
Sanada, banada artık yaşam yasak…
Neşeyle, sevinçle olsunlar isterken
Çocuk bunlar, çocuklar
Birer, onar ölürken
Sen, ben insanken
İnanç, itikat demez ki öldür diye
Bu vahşetin, sevgisizliğin niye
Çocuk masumiyeti, ağlaması belki
Ölsem diyorum, ölürsem ağlamaz ki
Seninki vahşet…!
Hiçbir yurda, toprağa
Halka, ulusa, millete
Ölüm çare değil
Öldürmek ise yöntem
Ben, ben diyorum
Yalnız ben Ölsem
Çocuk, illaki çocuk ölümleri görmesem…

Acılar, özlemler, hayal kırıklıkları, plan dışılıklar, hayatlarımız da olmuştur ve olmaya devam edecektir. Çocuklara dair ölüm, taciz, tecavüzleri çıkarsa insanoğlu sadece çocuklar için ölümler olmazsa yeter. Milenyuma, onlarca milenyuma damga olacak bir insanlık başarısı..
Mir Murat Demir

 


08 Ocak 2019 Salı 16:33:19
189 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Yeni sinema filmi...