BİRLİK NASIL OLUNUR, BİR OLMAK NEDİR?


CİHAD RAHMİ AKAR

Cihad Rahmi AKAR
 
Ayrı ayrı sokaklara dalarak, ayrı ayrı cephelerden bakarak birliğe ulaşılmaz.Nasıl doğru olan daima doğru ise ve bir doğru var ise ona yönelmelidir. İslam’da müminler fırkalara ayrıldı, peki doğru değişti mi?
 
Camilerde saflar içinde bilir misiniz ki yanınızdaki doğru mudur?Saf halinde namazda yanınızda olduğu için doğrudur dersiniz. Lakin cemaat dağıldığında herkes ayrı bir yöne dağılır.İslam birliği sağlama yoludur. Müminler kardeştir. Müminler birlik içinde olmalıdır. Deriz lakin herkesin doğru bildiği başka başkadır.Neden birlik olamaz insan?Diğeri diğerine benliğiyle hükmederde ondan...
 
Kendini bilmezlik yüzünden tevhide varılmaz.Kıymetli sahabenin, ehli beytin hallerine kimse bakmaz.
Varsa yoksa cepheler açılır.Aileden başlar bütün topluma yayılır.Kıymet vermez kimse kimseye.
Sorsan herkes Müslüman.Lakin hırs atına binmiş dehleye durur farkında değildir.Sanır ki Allah’ın hakikatine sarılmış. Doğruda diretme nereden biliyorsun beklide seninki yanlıştır?
 
Bu kargaşa içinde şeytan sevinir, neftse semiz olur. Padişahı nefs olanın ne dili nede hali birliğe götürür. İçinde intizam yok dışında mübarek. Söz kimseyi yaralamasın lakin bunlar dirliksizlik alametidir. Dil lal olsun daha iyidir. Toplumda düzen aile ile başlar.Yaşantılar düzeldikçe tevhidin ışığı yanar.Güneş meydanda lakin perdeler birliğe çekilmiş.Kimse ahiretin hesabını yapmaz günah yükünü yüklenmiş.Dünyanın pazarında hesapçılar çoğaldıkça denge bozuktur.Birlik hakikat ile daima orantıyı dengede tutmak ile olur.İnsan hakikatin remzidir.Birlikte bir olmak için yaradılmıştır.Dağıldıkça azalır..
 
Kör olur.Tıp kı damlanın okyanusta kaybolması gibi bir olmalıdır.Kibir, hırs, zarar verir.Tevazu ve hoş söz daima muhabbete sevkeder.Ne sen çekiçsin nede vurduğun çividir.Şunu anla sende insansın onlarda tek farkın hakikati bilmendir.En güzel yol lisanı güzellikle birliğe sevketmektir.
 
 

18 Mayıs 2018 Cuma 16:21:20
1803 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Elazig ve malatya’ya...