KORKU


ATIKE HASTE

Korku; bir tehlike ya da tehlike düşüncesi karşısında duyduğumuz endişe, kaygı, üzüntü, panik gibi önlenemeyen ve denetlenemeyen duyguların toplamı olarak tanımlanabilir. Bir durum, olay, kişi ya da nesneden kaynaklanan korku; bazen kişileri pasifize ederek, hem özel hayatlarında hem de iş hayatlarında doğru ilişkiler kurmaktan, başarılı ve mutlu olmaktan alıkoyabilir.

 

Neden korkuyoruz?

 

 

Korkunun temelinde tehlike vardır. Kendimizi en güvende hissettiğimiz yer olan evimizde bile, beş duyumuzla farklı bir durum algıladığımızda, hemen tepki vermeye başlıyoruz. Sıra dışı yaşanan her olayın bize zarar verebileceği endişesine kapılıp korkuyoruz. Bazen en basit olaylardan bile korkabiliyoruz ki bunun sebebi de çocukluğumuzda yaşadığımız bazı olayların yetişkinlikte bilinçaltına itilmesi. Beklentilerin karşılanmayacağı fikri ve güvensizlik de korkuyu tetikleyen duygu ve düşüncelerin başında geliyor.

 

Karaktere, yaşa, sosyo-ekonomik duruma ve toplumsal yaşantıya göre değişen farklı korku türleri ortaya çıkabilmektedir. Örneğin ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir ailede , toplumda yaşayan bireyler gelecek korkusu yaşarken, yaşlı kişiler hastalık ve ölüm korkusunu daha fazla hissedebilir.

 

Atike HASTE

 


01 Mayıs 2018 Salı 14:08:08
189 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Cassido,2019 yaz kre...Warning: mysql_close(): 4 is not a valid MySQL-Link resource in /home/habercad/public_html/yazi.php on line 154