SEN NEREDEN BİLECEKSİN…! SEN BİLİRSİN…!


MİR MURAT DEMİR

Ömür saatimiz durmadan, duraksamadan çalışıyor. Çok küçük yaşta başlar “SEN NEREDEN BİLECEKSİN” serzenişine muhatap olma hallerimiz. Hayata tutunma tercihlerimiz, kararlarımız, yönlendirme ve dayatmalarla, bazılarımız da 8-10 yaşların da çıraklık,kalfalık serüveni başlar, bazılarımız da ise eğitim, öğretim yılları. Ne yapsakta, her durumda iki değerlendirmeden birine muhatabızdır. Muhataplarımız kendi bilgi ve yeterliliklerine göre hayat sürecimizin farklı zamanları ve fark eden soruları ile ya hayata müdahil kılarlar bizi, ya da sen bilemezsin der, hayat daiesinin dışında tutarlar.

 

İlk paragraf dahi, anıları, düşüncelerinizde ön saflara getirmiştir. Bebe iken azcık büyüdük çocuk yaşlardayız. Arkadaşlarımız olduğu gibi büyüklerin sohbetlerine de pürdikkat dinleyici olma yıllarımız. Olur ya bende iki laf edeyim, sohbete gireyim diye ne çok çabalamalarımız olmuştur. Her sohbete girme çabamız da “sen ne anlarsın” “sen bilmezsin” “bücüre bak” “el kadar çocuksun” serzenişleri ile hep oyun sahası dışına itilmişizdir. O yıllarımız otorite ve güç kullanma hallerinden uzak, en çılgın halimizle ağlamış ya da küsmüşüzdür. O yıllar tüm olumsuz halleriyle olsa da yaşasak diye hayıflansak da bitmiştir, büyümüşüzdür. Zor ve daha sıkıntılı olan dönem başlamıştır.

Küsmek ya da ağlamak da kurtaramaz olur bizi. Hayattaki eğilimiz ne ise, aldığımız eğitim, öğretim ne ise, konuya uyarlanabilecek her sorunun muhatabıyızdır. Benim bilgim yok, branşım değil, bu konu da uzman değilim, kendimi yeterli bulmuyorum cevapları hiçbir şekilde kabül görmez. Bilmedi isen, dudak ucu gülmelere, aşağılanmalara,

eleştirilmelere açık ve dinleyici, kabül etme gereği var. Doktor olacaksın “yanlarım ağrıyor” serzenişine, şikayetine cevap vermeyecek, çözümler üretemeyeceksin, benim branşım değil diye bir de başından savma taktikleri. Elektrik teknisyeni ol, mühendisi ol, akademisyen kimliklerin olsun, kimin umurunda. Elektrikle çalışan her cihazla alakalı sorun ve açıklamalara mutlak çözüm üretmen gerekir. Öyle durumlara denk gelirsin ki, gülermisin, ağlarmısın halleridir. Elektrikler kesildi ve kesinti uzun sürdü ise vay haline “hani ülkemde elektrik sorunu uzun süre yok demiştin” serzenişine muhatapsın. Analitik açıklamalarını, mikro ve makro hesaplarını, denk gelebilecek kötü bir arıza ihtimali gibi açıklamaları yapma daha iyi, elektrik ne zaman gelir sorosunu cevaplamadığın sürece mühendisliğin boşuna. Kuaför salonun da birkaç yıldır çalışan bir gençsin, cevaplama yapamayacağın soru ya da uygulanması zor isteklerin olmasın daha iyi. Annenden başla teyzeler, halalar, komşular onların güzel olması, güzel kalması, yaşlanmaması birinci derece görevin, sorumluluğun.

 

Büyüyorsun, büyüyoruz, toplum olarak, halk olarak büyümeyi halen becerebilmiş değiliz. Halk olarak olumsuz sonuç ve sebeplerini paslayacak biri olsun yeter yaklaşımından çıkamıyoruz. Geleneksel mi devam eder, kültürümüz mü böyle bilmiyorum. Bilim,teknoloji derken bayağı yolda alındı. Ülkemde icat anlamın da yüz güldürecek sonuçlar olmasa da, her yeniyi hızla tüketiyor, hayatımıza alıyoruz.

Örneklere çok takılmasanız da “SEN BİLİRSİN” sorusuna hep muhatapsınız. Yaşınızın ilerlemesi, emeklilik halleriniz, segment ve branş farklılıkları, sorulardan kurtulmanıza gerekçe değil, biz böyleyiz.

 

Mir Murat Demir

 


21 Kasım 2017 Salı 16:42:15
180 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Gripten nasil korunm...Warning: mysql_close(): 4 is not a valid MySQL-Link resource in /home/habercad/public_html/yazi.php on line 154