İKİ AYAKLI ŞEYTANLAR….


HABİB BABAR

Habib BABAR

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:(Hasetçi, kovucu ve falcı benden değildir.)…Rabbim bizi laf gezdiren, iki ayaklı şeytanların şerrinden korusun….

Ne yazık ki bu tür yaratıkların sözlerine daha çok itibar ediliyor. Bir bakıyorsunuz her taşın altında o yaratıklar çıkıyor. O yaratıklar beden dillerini çok iyi kullandıklarından karşısındaki insanları da alt edebiliyorlar….

Dinimizin yasakladığı kötü ahlaklardan biri de insanların arasını açmak için laf getirip götürmektir. Allah (cc ) kuran da buna yer vermiştir ki bu meselenin önemini anlatmada yeterlidir.

“(Rasulüm) alabildiğine yemin eden ,aşağılık , daima kusur arayıp kınayan , laf getirip götüren, iyiliği hep engelleyen , mütecaviz ,günaha dadanmış kaba ve haşin , bütün bunlardan sonra bir de soysuzlukla damgalanmış kimselerden hiçbirine mal ve oğulları vardır diye sakın ilgi duyma! 

Hadislerde Nemmam ve Kattat olarak geçen bu tehlikeli hastalık genel ifadesi ile birinden laf alıp diğerine ki, ona “hafiyelik” adı verilir.

Manevi hayata bir tecavüz mahiyetinde olan bu ahlaksızlık birkaç şekilde olur. Herhangi bir kimse hakkında söylenilen sözü, şifahen yahut yazı ile kendisine ulaştırmak (amirlere,yöneticilere,yetkililere,bazı kişilere)yalan yanlış laf taşımak, haklarındaki sözleri hemen gidip onlara duyurmaktır ki , hafiyelik adı verilen kötü sıfat da bundan başka bir şey değildir.

Söz taşımanın şiddetle yasaklanmasının sebebi, söz taşımanın, koğuculuğun, hafiyeliğin fertler arasındaki münasebeti bozması, insanlar arasına nifak sokması, toplumun huzurunu kaçırması ve birlik beraberliği bozmasıdır.

Bu çirkin huya sahip olanlar,ahlak kanunları nazarında en kötü ve en nefret edilen kimselerdir. Dinimiz bu mezmum (kınanmış,kötü)hareketi kesinlikle haram kılmış,bunu alışkanlık haline getirenlerin,insanlık meziyetinden uzak ve her türlü kötü hasletleri toplamış bir tehlike kaynağı,fitne fesat ocağı,nifak merkezi olduğunu açık bir ifade ile bildirmiştir.

Hadis-i şerifte de böylelerinin cennete giremeyeceği beyan edilmiştir. İnsanların arasını bozmak için veya bir yerlere yaranmak için söz taşıyanlar cehennemde cezalarını çekinceye kadar,cennete giremeyecektir. Eğer bunu helal sayarak yaparlarsa ebedi olarak cennete giremeyeceklerdir.

Rabbim; Gözünü para hırsı bürümüş, ‘Ben yaptım,Ben ettim,Ben olmazsam çevremdekilerde olmaz,kısacası yaptığı her iyiliği hatta aile sırrını bile ailem dediği çevresindeki yabancı tiplerle paylaşan zavallıları’ ıslah etsin diyelim….

 


09 Şubat 2017 Perşembe 18:10:20
2254 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Iddiali proje...