YIL SONU YIL BAŞI


SİMA SARIKAYA

2016 nın son günlerinden herkese selamlar canlar. Klişe bir cümle olacak ama neyse, yazmadan geçemeyeceğim. “Bir seneyi daha geride bıraktık işte acısıyla, tatlısıyla” 

Aslında daha çok acısıyla. Toplu ölümler, bombalar, saldırılar, depremler, kazalar, hastalıklar, cinayetler…. Vesaire, vesaire…

İnsanın en büyük düşmanı yine insan, insanın en büyük düşmanı yine kendisi. Şeytanla meleğin savaşı gibi. Dünya kurulduğu andan itibaren, kıyamete kadar asla bitmeyecek olan kin, nefret… Koskoca bir yıl içinde iyi şeyler olmadı mı peki? Ama kime göre iyi? Bireysel mutluluklar, anlık olan gülümsemeler hepsi. Fakat; hepsi gelip geçici. 

Yine de yılmadan, güzel günler göreceğimizi umut etmek istiyorum, istiyoruz. Her ne kadar azınlıkta olsak da. En az çocukluğumuzun bayram sevinci kadar, çocukluğumuzun yılbaşı heyecanı kadar. Ailecek televizyonun başına geçip, ondan sıfıra kadar saydığımız yeni yıla geçişler, tombala oynarken ki haller, maddi durumun el verdiği kadarından, kurulan masalar, yapılan yemekler… Ne güzeldi o anlar, ne de güzeldi. Ne acı ki büyüdükçe heyecanımızı kaybettik. Ve ne acı ki, heyecandan önce sevdiklerimizi kaybettik, kaybettikçe, umudumuzu belki de. Umutsuzluk en büyük depresyon. 

Yıl sonu, yıl başı… Her şeyin sonu olduğu gibi, o sonun başı da başlıyor akabinde. Hafta sonu, hafta başı. Ay sonu, ay başı. İşte öyle sonu başı, sonu başı… Hayatı bitirmekteyiz böylece. Bir sene daha yaşlandığına üzülmeli mi insan, yoksa; bir yaşa daha girdiğine sevinmeli mi? Gerçekten de çözülemeyen bir muamma bu. Aslına bakarsanız, her bir nefes yeni bir doğum bilene. Her gün bayram, her gün yeni yıl. Özel günlere sığdırılmamalı kutlamalar. 

Yıl sonumuz, yıl başımız kutlu olsun. Her anımız kutlu olsun. Dünyanın tüm acılarına rağmen ve her şeye rağmen …

Sevgi ve Saygılarımla

O’na emanet

Sima Sarıkaya

 


30 Aralık 2016 Cuma 15:49:52
1423 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Rojin’den yedinci al...Warning: mysql_close(): 4 is not a valid MySQL-Link resource in /home/habercad/public_html/yazi.php on line 154