KUTSAL TOPRAKLARDA OSMANLI İZLERİ


İBRAHİM BAKIR

    Geçtiğimiz günler de, şanı yüce RABBİM in lütfu ile nasip oldu, kutsal topraklara umre ibadetini yapmak için gittim. Tabi ibadet ederken oralar da, ejdadımız OSMANLI nın kutsal topraklar daki yaptığı eserlerin bir çoğunu görmek nasip oldu. 

     İnanın o muhteşem maneviyatı yaşamayı, MEKKE'de Allah ın evim dediği KABE'yi, MEDİNE 'de, peygamber efendimiz'in kabri şerifini, sahabi kabirlerini, kutsal mekanları görmeği rabbim her bir kardeşime nasip etsin. Gerçekten muazzam gerçekten yaşamak gerektiğini söylemem gerek. Bütün bunların yanın da bir de o kutsal topraklar da ejdadımızın bıraktığı eserleri görmek, o eserleri yaparken duyulan saygıyı hörmeti duymak, yüzyıllar sonra bile OSMANLI'nın sultanlarının bölge insanınca büyük bir saygı ile anıldığını duymak ta emin olun büyük bir gurur. ALLAH onlardan razı olsun. 

    MEDİNE'de sultan Abdulhamit han'ın yaptırdığı tren istasyonunun bir ucunun İSTANBUL Harem e kadar uzanmasın dan dolayı semtin adının Harem olduğunu, peygamber şehrine uzanan rayların sırf peygamber efendimizin kabrin de rahatsız olmasın diye raylara keçe çekildiğini duyunca çok duygulandım.

   Kabri başında ki "yeşil kubbe" nin yapımın da asla dünya kelamı konuşulmadan yapılması. MEKKE de hacılara su götürmek için kanuni'nin kızı MİHRİMAH sultanın yaptırdığı su kanalların dan, KABE i şerif teki süslemelerden, her sokakta, her köşede ki osmanlı eserlerinden binlerce kez gurur duydum duygulandım. Hem ibadet etmenin, hem kutsal topraklar daki ejdat eserlerini görmenin hazzını yaşatan Rabbim'e binlerce kez hamdolsun.

     Son olarak; vesile olan güzel insan HASAN BAYRAM abime, ZÜBEYİR ÇETİN'in şahsın da, çok güzel bir organizasyon ile bizleri kutsal topraklarda misafir eden EKREM turizm'e, bazen din adamı, bazen rehper, bazen abi, yerine göre kardeş, arkadaş olan sayın;AHMET OLGUN hocama, yine MEKKE de bizim her şeyizmiz ile bire bir ilgilenen nereye baksak, neye ihtiyacımız olsa bizden çok mücadele veren kardeşim SALİH KURT a, umreci arkadaşlarım, sevgili OLCAY a FATİH e ÖMER amcaya deyerli eşine, BİLAL abi, değerli eşi ve küçük umrecimiz kızları ZEYNEP e, ve bütün diğer arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum.

İBRAHİM BAKIR.

 


14 Aralık 2016 Çarşamba 17:00:33
627 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Ceza almadi…...Warning: mysql_close(): 4 is not a valid MySQL-Link resource in /home/habercad/public_html/yazi.php on line 154