HIÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?


İBRAHİM BAKIR

  Hiç düşündünüz mü melekler hz Adem e niye secde ile emrolun du? Diye.
 
  Bu yazıma bir soru ile başlamak istedim.  istedim ki; belki de insanlığı anlamanın en önemli yolların dan biri, belki de en önemlisi bu sorunun cevabın da.
 
  Yüce kitabımız Kuran da, bu soruya cevaben yüce Allah hz Adem in ona secde eden melekler den daha bilgili olduğunu sorduğu şeylerin hepsini bilmesini gösteriyor. Daha sı insanın yaratılma esnasın da meleklerin;
Yer yüzünde kan dökecek bir beşer mi yaratacaksın? Demesi üzerine,
 
  Allah meleklere; ben sizin bilmediğinizi bilirim diyor.
Şimdi yukarıda zikrolunan iki nottan sonra kendimce yukarıda ki soruya cevap vereyim.
 
  Secde ile emrolundular, iblis hariç, secde edip üstünlüğünü kabul ettiler. Peki yeryüzünde bu kadar fesat çıkaran, kan döken , haksızlık yapan hatta Allah a isyan eden kabul etmeyen bir beşer; o tertemiz günahsız meleklerden üstün olur mu? 
Evet olur..
Nasıl mı olur;
 
  Melekler yaratılışları itibarı ile cinsiyetleri yoktur, nefisleri yoktur, yemez içmezler, şeytanlar onlara yaklaşamazlar dolayısı ile şeytan gibi yoldan çıkaran bir düşmanları yoktur, günah işleyemezler emir alır sorgusuz sualsiz iteat ederler. Öyle yaratılmışlardır. Fakat insanoğlu öyle değil; bir iradesi vardır, zayıftır, nefsi vardır, şeytan gibi büyük bir düşmanı vardır, vardır da vardır. Işte üstünlük bura da devreye giriyor.!
Melek zaten günah işleyemiyor öyle yaratılmış fakat insan günah işleyebilecek bir potansiyele sahip iken kendini sakına bilir, tam bir teslimiyetle Allah a teslim olursa işte o zaman meleklerden üstün oluyor. Biri zaten işleyemiyor öbürü işleyebilir olduğu halde işlemiyor.!
 
  Peki herkes mi üstün meleklerden? 
Tabi ki hayır.
 
  Allah insanı(ahsen i takvim) en güzel şekilde yaratmıştır. Fakat insanların bir kısmı,(esfeles safilin) aşağılıkların en aşağılı durumuna kendi tercihleri seçtikleri yol, açtıkları isyan bayrağı ile düşürmüşlerdir. 
Allah bütün müslümanların günahlarını avf etsin, rahmeti ile muamele etsin inşallah.
 
  İbrahim BAKIR
 
 

30 Ağustos 2016 Salı 18:11:13
672 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Rojin’den yedinci al...Warning: mysql_close(): 4 is not a valid MySQL-Link resource in /home/habercad/public_html/yazi.php on line 154