Sağlık Haberleri

  Ana Sayfa » Sağlık » KADINLAR BAĞIRSAK FITIĞINI DİKKATE ALMIYOR
example1
               
21 Temmuz 2015 Salı 13:10:18 

KADINLAR BAĞIRSAK FITIĞINI DİKKATE ALMIYOR


Bilimsel adıyla rektosel, halk arasındaki ifadesiyle bağırsak fıtığı Türk toplumunda sıklıkla görülen kabızlık ve dışkılama güçlüğü problemlerinin nedenle- rinin başında yer alıyor.KADINLAR BAĞIRSAK FITIĞINI DİKKATE ALMIYOR 
 
Hastaların yaşam kalitesini ciddi olarak düşüren, tuvalette geçirilen saatleri arttıran ve kadınlar için korkulu rüya haline gelen bağırsak fıtığı tedavi edilmezse başka pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor, ameliyat gerektirebiliyor.
 
ZOR  DOĞUMLAR NEDEN OLABİLİYOR
Sebepleri arasında normal doğum yapma, birden çok, zor ve müdahaleli (vakum ya da forseps) doğum, dikişli doğum, kabızlık ve ıkınarak dışkılama öyküsünün bulunması, rahmin alınması yer alırken hiç doğum yapmamış ya da sezeryan ile doğum yapmış kadınlarda dahi görülebiliyor.
 
BAĞIRSAK FITIĞINDAN KORUNMAK İÇİN İSE ŞUNLARA DİKKAT EDİLEBİLİR
1. Düzenli beslenin, öğün atlamayın. Kahvaltınızı mutlaka yapın, öğlen ve akşam yemeklerinde de sebze yemeklerini (özellikle bol posalı sebzeler, kabak, kereviz, lahana gibi) yanında bir kase yoğurt ya da marul salatası ile tercih edin, gün aşırı fırında ya da ızgarada balık yiyin.
 
2. Tuvalet alışkanlığınızı disiplinize edin, her yanlış uyarıda tuvalete gitmeyin, günde bir kez sabahları kahvaltıdan yarım saat sonra tuvalete gidin ve 3-5 dakikadan uzun oturmayın, dışkılama bitiminde de mümkünse duşa girerek makat bölgesine sıcak duş uygulayın.
 
3. Pelvik tabana yönelik egzersiz yapın, makat bölgesindeki kasları sıkmagevşetme özelliği olan Kegel egzersizlerini öğrenin.
Genellikle beslenmenin düzenlenmesi, tuvalet alışkanlığının disiplinize edilmesi ile şikayetler azaldığı için, bağırsak fıtığı hastalarının çok az bir kısmına cerrahi müdahale uygulanıyor.
Bu haberi nasıl buldunuz :
0 ziyaretçiden ortalama 0 puan.
Bu haber 943 defa okundu
ÇIPLAK FOTOĞRAFLARLA TEHDİT ETTİ
ERKEN VEDA...
Paylaş :     Arkadaşına Öner

  Diğer Sağlık HaberleriEn Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Ornek davranis......Warning: mysql_close(): 4 is not a valid MySQL-Link resource in /home/habercad/public_html/haber_oku.php on line 369