Ekonomi Haberleri

  Ana Sayfa » Ekonomi » BAKAN YILDIZ’DAN AKARYAKIT DEĞERLENDİRMESİ!..
example1
               
12 Haziran 2012 Salı 14:39:48 

BAKAN YILDIZ’DAN AKARYAKIT DEĞERLENDİRMESİ!..


Bakan Taner Yıldız enerjinin gündemini ’Özel Gündem’de değerlendirdi.TRT Haber'de yayınlanan "Özel Gündem" programına katılan Taner Yıldız, son dönemde düşen akaryakıt fiyatlarını değerlendirdi.

Yıldız, ülkelerin siyasi istikrarı ile enerji fiyatları arasındaki ilişkiye gönderme yaptı.

Bakan Yıldız, şunları söyledi:


100 dolar bandında gidiyor 3 dolar eksik veya fazla çok yükselebilirde bu sefer tersini söyleyebiliriz. Eğer bu ülkelerin siyasi istikrarı ile oynamaya dönük çalışmalar yoğunlaşırsa bu tehdit algılaması enerji sektöründe kendini hızlı gösteriyor. İleriye dönük tahminde bulunmam doğru değil ama önemli şart olarak özellikle bölgemizdeki Türkiye'nin komşu ülkeleri ile ilgili siyasi istikrarsızlığın bir an önce lafının sözünün bırakılması ile kendi rakamlarına döner."

Elektrik faturaları döviz üzerinden mi ödeniyor?

Bakan Yıldız, "Maliyetlerin içinde dolar olması elektrik faturalarının dolar üzerinden olması anlamına gelmiyor. Biz bunu takip ediyoruz ve her zaman açıkça söylüyoruz ham petrol fiyatları kadar aynı zamanda dolar paritesi de önemlidir." dedi.

Kaçak elektrik faturası kime kesiliyor?

Kaçak elektrik konusuna da değinen Yıldız "kayıp kaçak oranını yüzde 15'lere indirdik ama bu yeterli değil" diye konuştu.

Bakan Yıldız, şunları söyledi:


"Bunun farklı sebepleri var yalnızca teknik sebepler değil. PKK'nın manipüle ettiği hatta speküle etiği çalışmalar var. Bu enerji sizin için bedava bunu kullanabilirsiniz, bu sizin hakkınız neden? Çünkü doğuda üretiliyor, diyorlar. Bilinmeli ki bu gayretler sonuçsuz kalacak."

Nükleer santral

Nükleer Santral çalışmaları ile ilgili bilgi veren Taner Yıldız, Akkuyu'daki santrali yapacak olan firmanın deprem alarm sistemini unuttuğu iddialarını da cevaplandırdı.


Taner Yıldız, şunları kaydetti:

"Biz burada ciddi iş yapıyoruz siz bir yere 22 milyar dolar para yatıracaksınız, neyse deprem bölgesi olursa olsun fark etmez deseniz olmaz. Türkiye'nin en sağlam yapısı olacak inşallah 9 büyüklükteki bir depreme, Allah vermesin böyle bir büyüklük yok ama bütün güvenlik tedbirlerini alarak bir yapı gerçekleştireceğiz."

Yenilenebilir enerji

Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine vurgu yapan Yıldız'ın, Türkiye için yeni olan kömürden gaz üretimi için bir de çağrısı oldu.

Bakan Yıldız, "Bu vesile ile TRT ekranlarından duyurmak isterim, yerli veya uluslararası yatırımcı çalışma yapmak isterse, bizim kömürümüz var. 1 milyar metreküp gaz elde etmeyi düşünüyoruz, şu andaki yerli üretimimizin kadar 40 da biri. Bu ne demek yerli üretimimiz iki katına çıkacak demektir " dedi.

Taner Yıldız, sıcak yaz ayları için bir de uyarı yaptı:


"Edirne'den Kars'a Sinop'tan Hataya kadar 100 bin megavatlık yalnızca trafoları olan bir tüketim var. Bir kısım arızalar olacaktır. Arızalar olabilir klimaların böyle ucuz alıyoruz verimsiz çok fazla elektrik tüketen değil A artı 3 tipleri var, maliyetleri fazla ama işletme maliyetleri düşük, herkesin enerji tasarruf ihtiyacı olsa da olmasa da dikkat etmesi gerek"

TAKVİM

 

Bu haberi nasıl buldunuz :
0 ziyaretçiden ortalama 0 puan.
Bu haber 796 defa okundu
ESKİ SEVGİLİDEN KORKUNÇ SÜRPRİZ!..
ŞİFAYI TÜRKİYE’DE BULDU...
Paylaş :     Arkadaşına Öner

  Diğer Ekonomi HaberleriEn Çok

Bu Hafta

Bu Ay

14 haziran’da vizyon...Warning: mysql_close(): 4 is not a valid MySQL-Link resource in /home/habercad/public_html/haber_oku.php on line 369