Ekonomi Haberleri

  Ana Sayfa » Ekonomi » SAĞANAK VE DOLU ÇİFÇİYİ ZARARA UĞRATTI
example1
               
08 Haziran 2012 Cuma 15:56:13 

SAĞANAK VE DOLU ÇİFÇİYİ ZARARA UĞRATTI


Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulkadir Öztürk, sağanak ve dolu nedeniyle Mudurnu ilçesindeki 6 köyde 40 hektar tarım alanının zarar gördüğünü söyledi. 

Mudurnu'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle Samsaçavuş, Karşıköy, Orman Pınar, Hacımusalar, Gövören ve Gelinözü köylerindeki tarım arazilerinde zarar oluştuğu belirtildi.

Abdülkadir Öztürk, yaptığı açıklamada, köylerde hasar tespit çalışması yapıldığını kaydederek, “Köylerde inceleme yapan ekipler gerekli raporları tuttu. 6 köyde yaklaşık 40 hektar tarım alanının zarar gördüğü tespit edildi. Bunlardan 3 hektarı sebze, 37 hektarı ise buğday, yulaf, arpa, fiğ, korunga ve silajlık mısır alanı. Tarım arazisi zarar gören çiftçilere gerekli olan konularda yardımlar yapılacak” dedi.

 Çiftçileri tarım sigortası yaptırmaları konusunda uyaran Öztürk, afet durumlarında sigortası olan çiftçilerin zararlarının tamamının karşılandığını, sigortası olmayan çiftçilerin ise zor durumda kalabileceklerini ifade etti.

 Samsaçavuş köyü Muhtarı Mehmet Alıç ise aniden başlayan sağanak ve dolu nedeniyle köyde 30 çiftçinin tarım arazisinin zarar gördüğünü belirterek, “Köyde herkes ağlayacak duruma geldi. Geçim kaynağı olan sebze ve domatesçilik bitti sayılır. Dağdan gelen mil ve çamur tarlaları ne var, ne yok doldurdu. Emekler boşa gitti. 50 bin kök domates ekmiştik. 50 bin lira zararım var, en az 200 ton domates çıkacaktı. Devletten borç alarak yaptığımız işimizde destek verilmesi ve borçlarımızın ertelenmesini istiyoruz, çok mağduruz” diye konuştu.

 Sağanak ve dolu nedeniyle ürünleri zarar gören Mehmet Hekimoğlu Hayrettin’de yetiştirecekleri ürünlerle borçlarını ödeyeceklerini, tarlalarda satacak ürün kalmaması nedeniyle zor durumda kaldıklarını söyledi.

KÖROĞLU GAZETESİ

Bu haberi nasıl buldunuz :
0 ziyaretçiden ortalama 0 puan.
Bu haber 749 defa okundu
RİHANNA ÜLKEMİZE GELİYOR
TEDAVİDE ETKİN YÖNTEMLER
Paylaş :     Arkadaşına Öner

  Diğer Ekonomi HaberleriEn Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Sohretin keyfi...