Röportaj Haberleri

  Ana Sayfa » Röportaj » TELİF HAKKIMIZI VERSİNLER
example1
               
25 Mart 2012 Pazar 11:48:13 

TELİF HAKKIMIZI VERSİNLER


Bir döneme damgasını vuran Türk Sineması’nın güzel oyuncularından Şehnaz Dilan, yazarımız Habib Babar’a içini döktü. Dilan, TV’lerde oynayan filmlerinin telif haklarının kendilerine ödenmemesinden şikayetçi. Ünlü oyuncu, ‘Ya filmlerimizi oynatmasınlar, ya da telif haklarımızı versinler’ diyor.
Bir dönem milyonlarca erkeğin gönlünde taht kuran ve bir o kadarda genç kızın hayallerini süsleyen bir yıldızdı o… Fettan bakışları ile o, Yeşilçam’ın pırıltılı dünyasının vaz geçilmez yıldızıydı… Göçmen bir ailenin kızı olarak 1969 yılında dünyaya geldi. Daha 10 yaşındayken bayan Futbol Kulüpleri’nden Filiz Spor’da oynadı… Güzelliğiyle göz kamaştıran Şehnaz Dilan, gazetelerde kendisiyle ilgili çıkan haberlerden sonra önce podyum dünyasına,daha sonra da sinemaya merhaba dedi. Ünlü oyuncuyla dünü ve bugünü konuştuk.

Sinemaya nasıl geçtiniz?

1979 yılında İzmir’de futbol oynuyordum. Takımın kaptanlığını da yapıyordum. Gazetelerde haberlerim çıkmaya başlayınca mankenlik ve modellik teklifi almaya başladım. Podyumlara çıkarak kısa süre içinde ismimden söz ettirdim. Daha sonra film teklifleri gelmeye başladı. Bende mankenliği bırakıp direk sinemaya geçtim.1984 yılında  ‘Kızlar Sınıfı’ isimli sinema filmiyle kameralar karşısına geçtim. Daha sonra Şener Şen ile ‘Aşık Oldum’ isimli filmde oynayarak şöhretime şöhret kattım. Yapımcılardan teklif üzerine teklif yağmaya başlamıştı. Cüneyt Arkın, Gökhan Güney, Kemal Sunal,İbrahim Tatlıses gibi birçok önemli isim ile başrol oynadım.

Sinemadan para kazandınız mı?

Sinemadan asla para kazanmadım. Şöhretli olduğum dönemlerde parasızlıktan tek odalı evde yaşadım. Buzdolabım bile yoktu. O evde bir gün çıkan yangında kül oldu gitti. Nerede yaşadığımı sorduklarında ise 160 metrekareli bir evde yaşadığımı söylüyordum. Bizim dönemimizde gerçek anlamda sanat yapılıyordu hiç kimse parayı düşünmüyordu. Örneğin Diyarbakır’da çekimlerdeydik 30-40 kişi arada yatıp kalkıyorduk. Şimdiki oyuncular gibi özel lokantalarda yemek yiyemiyorduk. Karnımızı peynir, ekmek  ve domates ile doyuruyorduk.

Birçok dizi çekiliyor, neden sizi bu dizilerde göremiyoruz?

Evet çok güzel bir soru sordunuz, teşekkürler ediyorum. Bizi sokakta gören hayranlarımız neden ekranlarda yoksunuz diye soruyorlar. Onların bu soruları karşısında yıkılıyorum adeta. Çünkü Birçok yeni yetme dizilerde oynamak için bazı yerlere resmen para veriyorlar. Bazılarının da torpili var onları da mecburi olarak oynatıyorlar. Ünlü isimlerin de dizilerde görünmesi şart. Ben para vermediğim için ne yazık ki oynayamıyorum.

Peki TV’lerde gösterime giren filmlerinizden telif alıyor musunuz?

Hayır alamıyoruz maalesef… Bizim telif haklarımızı vermeyenleri ve ilgilenmeyenleri Allaha havale ediyorum. Allah çocuklarından çıkarsın, hastalık versin inşallah.Bu kadar emek vermişim benim gibi 25- 30 sene emek verenler var. Onların adına da be dua ediyorum. Çocuklarından çıksın. Allah hastalık versin. Bizden çalınan paraları yiyorlar. Allah yedirmeyi nasip etmesin. Haram, zıkkım olsun. Onlar köşklerde yaşıyorlar bizler ise hak etmediğimiz yerde yaşam mücadelesi veriyoruz. Bazı emektarlar 5 kuruşluk otel odasında öldü. Haydi benim ailem yanımda yalnız olanlar ne yapsın. Eğer telif hakkımızı ödemezlerse filmlerimizi de oynatmasınlar.

Peki şimdi neler yapıyorsunuz?

Şimdi sahneye çıkıp şarkı okuyorum. Birde albüm çalışmam var. Hedefim oyunculuğun yanı sıra müzik dünyasında da ismimden söz ettireceğim.


Size çok teşekkür ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.

Başta size ve yeni kurduğunuz habercaddesi’ne ben teşekkür ediyorum.

ŞEHNAZ DİLAN’IN BAZI ÖNEMLİ FİLMLERİ;

Aşık Oldum
Tövbe - 1981
Yorgun - 1983
Zavallı - 1990
Seninle ilk Defa - 1988
Sevmek Yeniden Doğmak - 1984
Şoför Parçası - 1987

 

Bu haberi nasıl buldunuz :
0 ziyaretçiden ortalama 0 puan.
Bu haber 8714 defa okundu
ÖĞRENCİ VE VELİ TRAFİKÇİ OLACAK
KOVİD-19 NEDENİYLE ERTELENDİ
Paylaş :     Arkadaşına Öner

  Diğer Röportaj HaberleriEn Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Turkiye’de bir ilk...