Kültür & Sanat Haberleri

  Ana Sayfa » Kültür & Sanat » KİTAP ÇIKTI
example1
               
04 Mayıs 2020 Pazartesi 18:38:23 

KİTAP ÇIKTI


Araştırmacı Mutasavvıf YazarCemalnur Sargut’un derlemesiyle ‘Aşkın Hikayesi Yusuf Suresi’ kitabı çıktı.Zor zamanlardan geçtiğimiz bugünlerde manevi yolculuğumuza eşlik edecek olan bu kitap, bir insanın kamil olma yolunda yaşadıklarını, nefs mertebelerinin tekamülünü, kendi kendiyle yaptığı mücadelesini ve Allah’ın tecellisinin onda açığa çıkmasını anlatıyor.

Araştırmacı Mutasavvıf Yazar Cemalnur Sargut’un, Kur’an-ı Kerim Çalışmaları Serisi’nin yeni kitabı “Aşkın Hikayesi Yusuf Suresi” Nefes Yayınevi’nden çıktı. İnsan, Allah ve Hz. Muhammed sırrını açıklayan Kur’an-ı Kerim’de, insanın gizemi Yusuf Suresininde anlatılıyor.

Yazar Cemalnur Sargut şöyle diyor; “Bu sure insan-ı kamiller tarafından büyük bir özenle açıklanmış ve Kur’an’ın anahtar surelerinden biridir. Allahu Azimüşşan’ın da buyurduğu gibi bu surede idrak edenler için çok büyük hikmetler vardır. Zira ezeli nasibinde kamil olanın hangi aşamalardan geçtiğinin en güzel delilidir. Sureyi ayet ayet okuyup Allah sevgililerinin yorumlarıyla anlamaya ve anlatmaya çalıştık. Ne kadar şanslıyız ki tefsirleri gerçek insan-ı kamiller tarafından yapılmış, bize de sadece ayetlerin sonunda açıklanan hakiki Müslüman olma isteğinden başka bir yorum kalmamıştır. Okuyanın da aynı manayı idrak etmesi dileğiyle Allah anlamayı nasip etsin”.

Yusuf Suresi:Yûsuf Suresi Mekke’de nazil olmuştur ve 111 ayettir. Bu sure, önceki surede bahsedilen peygamberlerin kıssalarını tamamlayıcı mahiyettedir. Hz. Yusuf kıssası kulun karşılaştığı sıkıntılara karşı teselli bulacağı ve kalbini kuvvetlendireceği bir kıssadır.

Hz. Yusuf’un hikayesi, insanın kamil olma yolunda attığı adımları öğretiyor. Yani kendi kendiyle mücadelesini ve Allah’ın tecellisinin onda açığa çıkmasını anlatır. Bu yüzden hikayelerin en güzeli, Hz. Yusuf’un hikâyesidir. Bu hikayenin hakikati insan tekamülünün nasıl oluştuğunun ve tekamülde baş ve son arasındaki sürecin idrak edilebilmesidir.

Cemalnur Sargut Kimdir?

TÜRKKAD İstanbul Başkanlığı görevini yürütmekte olan Sargut, İstanbul doğumludur ve Kimya Mühendisliği bölümü mezunudur. 30 yılı aşkın süredir tasavvuf alanında çalışmalar yapmakta ve hizmet vermektedir. Yayınlanmış kitapları arasında Kur’ân-ı Kerîm üzerine büyük mutasavvıfların yorumlarına dayalı çalışmaları ve Fusûsu’l-Hikem şerhleri yer almaktadır. Halka açık olarak Mesnevî ve Tasavvuf dersleri vermektedir. Almanya,

Amerika ve Hindistan’da çeşitli üniversite ve kuruluşlarda İslâm Tasavvufu alanında düzenli seminerler vermektedir. North Carolina Üniversitesi Dinî Etütler Bölümü’nde (2009), Pekin Üniversitesi Beşerî Bilimler Enstitüsü’nde (2011) ve Kyoto Üniversitesi’nde (2016) “Kenan Rifai Distinguished Professorship on Islamic Studies” kürsülerinin kurulmasına öncülük etmiştir. Bakü Avrasya Üniversitesi kendisine fahrî doktora unvanı vermiştir (2014). Halen Üsküdar Üniversitesin' de Rektör Danışmanlığı yapmakta olan Sargut, Üniversite’nin Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü’nde de dersler vermektedir.

 

 

 

 

 

Bu haberi nasıl buldunuz :
0 ziyaretçiden ortalama 0 puan.
Bu haber 1455 defa okundu
GÖNÜLLERDE TAHT KURDU
KURALLARA UYULDU
Paylaş :     Arkadaşına Öner

  Diğer Kültür & Sanat HaberleriEn Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Unlulerin doktoru...