Sinema Haberleri

  Ana Sayfa » Sinema » MİNE SOLEY...
example1
               
23 Mart 2019 Cumartesi 22:11:59 

MİNE SOLEY...


Rol aldığı filmleriyle bir döneme damgasını vuran Türk Sineması’nın unutulmaz ismi Mine Soley, 22 Haziran 1946 yılında Trabzon ‘nun Akçaabatilçesi’nde dört kız iki erkek çocuklu bir ailenin dördüncü kızı olarak Emine Gül adıyla dünyaya geldi. Soley, Gazi Paşa İlkokulu’nu bitirdikten sonra üvey teyzesi Nezihe Güler’in tatil için yanına İstanbul’a gitti.Teyzesi, Yeşilçam’da anne rolleri oynayan bir oyuncuydu. Henüz 15-16 yaşlarında olan Emine, onunla birlikte setlere gidip gelmeye başladı. Ama oyunculuk hiç aklından geçmez çünkü onun hayalinde doktor olmak vardı. Tatili bitince Yeşilçam’ın hayalini kurarak Trabzon’a döndü. En kısa sürede tekrar teyzesinin yanına geldi, ama bu kez dönmemek üzere..

Her şeyi değiştirecek soru, misafir olduğu setlerden birinde soruldu“Figürasyona girmek ister misiniz?” Peki, deyince, ismini Mine Soley olarak değiştirildi ve figüranlıktan “sahici” rollere geçti. Ama ilk başlarda oynadığı bir iki genç kız rolü dışında hiç masum olamaz sinemada; nedense ona vamplık, seksilik (ve dolayısıyla kötü kadınlık!) yakıştırıldı.Yeşilçam’da ilk “sahici” roldeki filmi “Perişan” isimli filmdir.

1977’de, artık teklif gelmediği için sinemayı bıraktı . Bu arada gazino devri başladı. Çorba parasını sahnelerde Türk Sanat Müziği okuyarak ödedi. Son kez 1984’te çıkar sahneye. Bir süre (10 yıl kadar) bir ilişkinin kollarına bırakır kendini, ortadan yok oldu.Öztürk Serengil’in teklifi ile televizyonda dizilerde rol aldı.Kaynak:türksinemasi.com

 

 

 

Bu haberi nasıl buldunuz :
0 ziyaretçiden ortalama 0 puan.
Bu haber 265 defa okundu
FİDAN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ…
2020 BENİM YILIM OLACAK
Paylaş :     Arkadaşına Öner

  Diğer Sinema HaberleriEn Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Unluler akin etti...