Sinema Haberleri

  Ana Sayfa » Sinema » EFSANE İSİM…
example1
               
30 Kasım 2018 Cuma 18:56:54 

EFSANE İSİM…


Fettan bakışları,tartışılmaz güzelliği ve muhteşem oyunculuğuyla Türk Sinema tarihine ismini altın harflerle yazdırdı… Yeşilçam’ın efsanelerinden biri Sevda Ferdağ... Yılmaz Güney,Ayhan Işık,Kemal Sunal, , Fatma Girik, Cüneyt Arkın, Filiz Akın,Münir Özkul, Tuncel Kurtiz,Tarık Akan, Ajda Pekkan,Fikret Hakan gibi pek çok isimle başrolü paylaştığı 160’ın üstünde filmi var.Sevda Ferdağ, 15 Ağustos 1942 tarihinde Balıkesir, Edremit'de dünyaya geldi. Asıl adı Lütfiye Dumrul'dur. Babası Priştinalı Şakir Bey, annesi de Balıkesir, Havranlı Ayşe hanımdır. Fikriye adında ablası vardır. Ortaokulu İstanbul'da Erenköy'de okudu.

İLK FİLMİ İŞ YAPMAYINCA ALMANYA’YA GİTTİ

1958 yılında oynadığı ilk filmi "O Günden Sonra" iş yapmayınca ve aynı zamanda meşhur bir evli sporcu ile aşk yaşayınca annesi onu Almanya'ya ablasının yanına gönderdi. Sevda Ferdağ, ablasının ısrarlarıyla yeniden sinemada oynamak üzereİstanbul'a 1963 yılında geldi. 1963 yapımı "Azrailin Habercisi" filminde oynar ve beğenilince arka arkaya birçok filmde oynadı. İlk filminden sonra adını değiştirerek "Sevda Ferdağ" yaptı.

SAHNEYE ÇIKTI

1968 yılında sinemanın yanında ayrıca sahneye çıkarak şarkıcılık da yapmıştır. Bu yıllarda sinema oyuncusu Tamer Yiğit ile evlenme aşamasına gelmişlerdir.1978 yılında senaristliğini Selim İleri'nin yaptığı" Seninle Son Defa" adlı sinema filminde Tarık Akan ile başrolde oynadı. Sevda Ferdağ, 1989 yılında modacılığa başladı ama pek uzun sürmedi.2011 yılında Kenan Ece, Melih Ekener, Müşfik Kenter ile birlikte "Bul Beni" adlı sinema filminde oynadı.

HAZIRLAYAN:Habib BABAR

 

 

Bu haberi nasıl buldunuz :
0 ziyaretçiden ortalama 0 puan.
Bu haber 251 defa okundu
ELEŞTİRİLERE KATILMIYORUM…
TEDAVİDE ETKİN YÖNTEMLER
Paylaş :     Arkadaşına Öner

  Diğer Sinema HaberleriEn Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Sohretin keyfi...