Kadın Haberleri

  Ana Sayfa » Kadın » AÇIK TENLİYSENİZ CİLT LEKELERİNE 2 KAT DİKKAT...
example1
               
19 Haziran 2018 Salı 19:47:08 

AÇIK TENLİYSENİZ CİLT LEKELERİNE 2 KAT DİKKAT...


Sıklıkla yüzde, sırt bölgesinde ve ellerde oluşan cilt lekeleri en çok şikayet edilen problemlerin başında geliyor. Güneş lekeleri,sivilce izleriya da çillerin neden olduğu görüntü insanların psikolojisini bozuyor. Sigara kullanımı, güneş ışınları ve zararlı maddeler içeren kozmetik ürünlerciltte renk dalgalanmasına ve leke oluşumuna neden olabiliyor.Yaş, genetik yatkınlık ve geçirilen hastalıklar için kullanılan ilaçlar da cildi olumsuz etkileyen diğer etmenler arasında yer alıyor. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayça Alan Atalay, cilt lekelerinin nedenleri ve tedavi yöntemlerihakkında bilgi verdi.Cilt lekelerinin en büyük etkenlerden biri UV ışınları

Cildin homojen renk tonunda meydana gelen ton farklılıkları cilt lekesi olarak nitelendirilmektedir. Ton farklılığına yol açan durumlarmelazma, post-inflamatuarhiperpigmentasyon, solar lentigo (güneş lekesi)  ve koyu gözaltı halkaları başlıkları altında toplanabilmektedir. Melazmayasıklıkla doğurganlık çağındaki kadınlarda rastlanmaktadır. Üst dudak, burun, yanaklar, çene ve alında düzensiz şekilli, keskin sınırlı, koyu veya açık kahverengi lekelerşeklinde ortaya çıkmaktadır. Gebelerde ve doğum kontrol hapı kullananlarda daha sıklıkla izlenmektedir. Cilt lekelerin oluşumuna birçok faktör neden olmakla beraber en belirgin olanlar UV ışınları veöstrojen hormonudur. Genetik yatkınlık ve cilt tipiyle de alakası bulunmaktadır. Epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da melazma lekelerine yol açabilmektedir. Melazma vakalarının 1/3’ünde altta yatan bir neden bulunamamaktadır. Sıcağın,  özellikle dudak üzerine uygulanan sıcak ağda uygulamaları sonrası melazma lekelerinin oluşumunu tetikleyebileceği düşünülmektedir. Gebeliğin sonlanması veya doğum kontrol haplarının kullanımının bırakılmasıyla melazma gerileyebilmekle beraber bazı kişilerde bu süreç 5 yıllık bir zamanı alabilmektedir.

En çok yüz bölgesi etkileniyor

Efelidolarak adlandırılan küçük çiller ve lentigo olarak tanımlanan güneş lekelerini birbirinden ayırmak güç olabilmektedir. Lentigo güneş lekeleri yaşlıerkeklerde daha sık görülürken efelidlere genç, açık renkli ten,saç ve göz rengine sahip kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Yaşlı kişilerin %90’ında bir veya daha fazla lentigo bulunmaktadır. Güneş lentigo oluşumunda en önemli faktördür. En sık yüz, el ve sırt bölgeleri etkilenmektedir. Post-inflamatuarhiperpigmentasyon ise koyu tenli kişilerde daha sık görülmektedir. Akne, egzama, allerjik reaksiyonlar veya yanık sonrası ya da ameliyat izlerinin bulunduğu bölgelerde ortaya çıkabilmektedir. Kimyasal peeling ve lazer tedavileri sonrasında da oluşabilmektedir.Melanin pigment artışına bağlı olarak o bölgelerdeki cildin koyulaşmasıdır. Koyu gözaltı halkaları ise hem erkek hem kadınlarda karşılaşılan bir problemdir. Kişileri olduğundan yaşlı ve yorgun gösterebilmektedir.Nedeni çok fazla belli olmamakla birlikte göz çevresindeki ince derinin damar yapılarını daha belirgin göstermesiyle ilgili olduğu düşünülmektedir.

Antioksidan ürünlerle cildi destekleyin

Sigara, kılcal damarları daraltarak dolaşımı zayıflatmakta, polisiklikaromatik hidrokarbonlar ( PAH)  gibi serbest oksijen radikallerin oluşmasına neden olmaktadır.Bu maddelerkollajen ve elastin üretiminibozarak cildinmat, cansız, sarımsı bir tonda görünmesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla sigara kullanımının bırakılması, daha canlı ve parlak görünümlü, homojen tonlu bir cilde sahip olunması konusunda fayda sağlayacaktır.Sağlıklı, genç ve lekesiz bir cilt içinantioksidan besinlerden zengin beslenmek, antioksidan içeren nemlendirici ve serumlarla cildi desteklemek gerekmektedir.Güneş lekeleri, ton farklılıkları,akne ve sivilceizleri için leke açıcı altın iğneli radyofrekanstedavileri,mezoterapi uygulamaları, kimyasal peelingler ayrıcareçeteyle verilen birtakım ilaçlar uygulanmaktadır. Bütün bu uygulamalar için dermatoloji uzmanı doktorların ve modern cihazların bulunduğu tam donanımlı hastaneler tercih edilmelidir.

Güneş koruyucu kremler her mevsim uygulanmalı

Hem melazma hem de lentigo gibi cilt lekelerinden korunmak amacıylagüneş koruyucularını, her mevsim,düzenli kullanmak önemlidir. Özellikle yaz aylarında UV ışınlarının en etkili olduğu 12.00- 16.00 saatleri arasında çok fazla güneşe maruz kalınmamalıdır. Cilt tipine uygun seçilmiş güneşten koruyucu kremlerin dışarıya çıkılmadan yarım saat önce sürülmesi ve 3-4 saatlik aralarla tekrarlanması gerekmektedir.Yaz ayları ile itibariyle kimyasalpeeling ve lazer gibi uygulamalar çok tercih edilmemekle birlikte uygun şekilde güneşten korunan kişilerdecilt lekelerinin tedavisi yazın da sürdürülebilmektedir.Lekelerin açılması içindermo-kozmetik ve reçeteyle yazılabilen ürünler de çok dikkatli bir şekilde güneşten korunulduğu takdirde kullanılmaya devam edilebilir.

 

 

Bu haberi nasıl buldunuz :
0 ziyaretçiden ortalama 0 puan.
Bu haber 14106 defa okundu
ON KİLO ALDIM...
İLK KEZ ŞARKI DAĞITIMA GİRDİ
Paylaş :     Arkadaşına Öner

  Diğer Kadın HaberleriEn Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Bu yazin hitlerinden...