Sinema Haberleri

  Ana Sayfa » Sinema » BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ’NDE...
example1
               
20 Kasım 2017 Pazartesi 10:24:35 

BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ’NDE...


Yılın bol ödüllü yerli yapımlarından “Mavi Sessizlik” ve “Sarı Sıcak” yarın 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor! Dünya prömiyerini yaptığı Karlovy Vary’den FEDEORA Jüri Özel Ödülü ile dönen Bülent Öztürk filmi “Mavi Sessizlik” ve Fikret Reyhan’ın Moskova’dan En İyi Yönetmen ödüllü filmi “Sarı Sıcak”, festivalin ulusal kurmaca film yarışmasında jüri önüne çıkacak. Festivalin ödülleri ise 26 Kasım Pazar akşamı belli olacak. 
Festivalin yarışmalı bölümünün yarınki filmleri ise, yılın en çok ödül toplamış ve uluslararası festivallerde büyük ilgi gören yerli yapımlarından “Mavi Sessizlik” ve “Sarı Sıcak” olacak. 
Bu sessizlik seyirciyi sarsacak
Bülent Öztürk’ün yazıp yönettiği ve dünya prömiyerini yaptığı Karlovy Vary Film Festivali’nden FEDEORA - Jüri Özel Ödülü’yle dönen, 36. İstanbul Film Festivali’nin Sinemada İnsan Hakları bölümünden Mansiyon Ödülü’nü, ulusal yarışmasından ise Onat Kutlar Anısına Jüri Özel Ödülü, En İyi Senaryo ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan “Mavi Sessizlik”, yaşadığı depresyon nedeniyle askeri hastaneye yatırılan eski bir sivil güvenlik mensubunun, taburcu olduktan sonra hayatını yeniden kurmaya çalışmasını ve geçmişte yaptıklarını sorgulamasını anlatıyor. Teoman Kumbaracıbaşı’nın başrolünde olduğu ve konusuyla da anlatımıyla da seyirciyi sarsacak film, geçtiğimiz hafta sona eren Malatya Uluslararası Film Festivali’nin uluslararası yarışmasından da NETPAC Ödülü ile ayrılmıştı.
 
En İyi Yönetmen ödüllerinin galibi
Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği, başrollerini Aytaç Uşun ve Mehmet Özgür’ün paylaştığı “Sarı Sıcak” ise, kendilerine ait tarlalarında geleneksel yöntemlerde direnip hayata tutunmaya çalışan göçmen bir ailenin, farklı bir gelecek hayalini kuran ve kaderini kendi ellerine almaya çalışan oğulları İbrahim’in etkileyici hikâyesini konu alıyor. Uluslararası prömiyerini yaptığı Moskova Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan, 36. İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışmasında En İyi Film dahil olmak üzere En İyi Erkek Oyuncu (Aytaç Uşun), En İyi Görüntü Yönetmeni (Marton Miklauzic) ve En İyi Kurgu (Ömer Günüvar, Fikret Reyhan) dallarında ödülleri toplayan, en son Hollanda’da Rude Tulp Film Festivali’nden En İyi Yönetmen, Malatya Uluslararası Film Festivali’nden de En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mehmet Özgür) ödülleriyle dönen film, 1 Aralık’ta gösterime girecek.Festivalin ulusal ve uluslararası yarışmasının ödülleri ise 26 Kasım Pazar akşamı Cemal Reşit Rey Salonu’nda düzenlenecek ödül töreninde sahiplerini bulacak.
Canan ERDİL
Bu haberi nasıl buldunuz :
0 ziyaretçiden ortalama 0 puan.
Bu haber 263 defa okundu
BEBEĞİMİN BACAĞI TİTRİYORDU...
ÖRNEK ALINACAK SÖZ...
Paylaş :     Arkadaşına Öner

  Diğer Sinema HaberleriEn Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Avrupa medyasi genis...Warning: mysql_close(): 4 is not a valid MySQL-Link resource in /home/habercad/public_html/haber_oku.php on line 369