Medya Haberleri

  Ana Sayfa » Medya » 80’LER VE 90’LARA ÖVGÜ…
example1
               
20 Nisan 2017 Perşembe 12:44:35 

80’LER VE 90’LARA ÖVGÜ…


Radikal gazetesindeki söyleşileri ve yazılarıyla tanıdığımız gazeteci Elif Türkölmez’in ilk hikâye kitabı “Anne Kız, Harikasın”, Çınar Yayınları’ndan çıktı. Kasabalı, şehirli, yoksul, zengin, şişman, sıska, genç, yaşlı, birbirlerinden farklı olsalar da hepsi de mutlu olmak isteyen kadınların hikâyelerini bir araya getiren kitap, özellikle 80’ler ve 90’larda aklı kalmış bir kuşağın anılarını uyandırıp, kah gözyaşlarına kah da kahkahalara boğuyor.Radikal gazetesinde büyük ilgi gören söyleşileri ve “46 Derece” köşesiyle takipçilerini yaratmış gazeteci Elif Türkölmez’in ilk hikâye kitabı “Anne Kız, Harikasın”, geçtiğimiz hafta Çınar Yayınları’ndan çıktı. Kasabalı, şehirli, yoksul, zengin, şişman, sıska, genç, yaşlı, birbirinden farklı olsalar da hepsi de mutlu olmak isteyen kadınların hikâyelerini bir araya getiren kitap, kızartma kokularının mahalleye taştığı evlere, sigara içilen zamanlardaki otobüs yolculuklarına, TRT karşısında geçirilen cumartesi gecelerine, zeytinyağlı sarmalarla çıkılmış plajlara, Top Pop dergisi okunan gençlik zamanlarına, Zeki Müren filminin gösterildiği açık hava sinemalarına, kuşburnu dondurması yapan pastanelere götürüyor; çok yakından tanıdığımız bu kadınların hüzünlü, kederli ve komik yaşamlarına ortak ediyor. 18 kısa hikâyeden oluşan “Anne Kız, Harikasın”, 80’ler ve 90’larda aklı kalmış bir kuşağın anılarını uyandırıp, kah gözyaşlarına kah da kahkahalara boğuyor.Çok kısa sürede okuyup, yeniden geri dönmek, özellikle bazı hikâyelerde takılıp kalmak isteyeceğiniz “Anne Kız, Harikasın”, kitabevlerinde 10 TL’den satışa sunuldu.

Elif Türkölmez

1983’te İstanbul, Kadıköy’de doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sosyoloji, Galatasaray Üniversitesi’nde İletişim okudu. Radikal Gazetesi’nde çalıştı. Özellikle Radikal Cumartesi ekinde çok beğenilen söyleşileri ve “46 Derece” köşesiyle takipçilerini yaratan Türkölmez’in yazıları Hürriyet, Altyazı, GQ, Milliyet Sanat, Hürriyet Kitap Sanat gibi pek çok gazete ve dergide yayımlandı. Son iki yıldır takipçileri gün geçtikçe artan @sefertasimoda adlı instagram hesabında vegan notlar, hikâyeler, tarifler paylaşmakta. “Anne Kız, Harikasın”, Türkölmez’in yayımlanmış ilk kitabı.

Canan ALATAŞ

Bu haberi nasıl buldunuz :
0 ziyaretçiden ortalama 0 puan.
Bu haber 495 defa okundu
KONNİCHİ WA!. NİPPON (MERHABA JAPONYA)
ÖRNEK ALINACAK SÖZ...
Paylaş :     Arkadaşına Öner

  Diğer Medya HaberleriEn Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Avrupa medyasi genis...Warning: mysql_close(): 4 is not a valid MySQL-Link resource in /home/habercad/public_html/haber_oku.php on line 369